MASZ OBOWIĄZEK ZAPEWNIĆ SWOIM PRACOWNIKOM BADANIA?

ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY

Pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania:

Wstępne

  1. Wstępnym badaniom lekarskim zgodnie z art. 229 § 1 Kodeksu Pracy podlegają:
  • osoby przyjmowane do pracy,
    • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Okresowe

  1. Okresowym badaniom lekarskim podlegają wszyscy pracownicy.

Kontrolne

  1. Kontrolnym badaniom lekarskim podlegają pracownicy po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni.

Kilka istotnych informacji...

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jako podmiot zobowiązany do zapewnienia badań profilaktycznych ma obowiązek zawrzeć z podstawową jednostką służby medycyny pracy umowę, w formie pisemnej, na podstawie której będą wykonywane pracownikom badania profilaktyczne (wstępne, okresowe i kontrolne) oraz inne świadczenia zdrowotne z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej. Składniki, jakie powinna zawierać powyższa umowa, określone zostały w art. 12 ustawy o służbie medycyny pracy

Przygotowanie do badania

Wymagane dokumenty: skierowanie od pracodawcy zawierające pełne dane o czynnikach szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość zaświadczenie od lekarza prowadzącego o zakończeniu leczenia oraz dokumentacja medyczna informująca o przebytym leczeniu (np. karta informacyjna ze szpitala) – dotyczy badania kontrolnego. Inne wymagania okulary, soczewki kontaktowe, aparat słuchowy – w przypadku ich używania. Pacjent powinien pozostać na czczo w przypadku, gdy na skierowaniu od pracodawcy wyszczególniono pracę wymagającą posługiwania się pojazdem służbowym lub pracę na wysokości.

Zadzwoń i poznaj szczegóły naszej oferty

©2022 Specjalistyczna Praktyka Lekarska lek. Martyna Pałka